26.1.2020 Čápi, labuť, puštík, muflon

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

26. 1. 2020
 
Eda a Míra - dovolená v Africe.
 
V zimním vydání Vítaného hosta jsme Vás informovali o telemetrickém sledování našich čápů bílých z Plzeňska. Celý článek najdete zde:  http://www.desop.cz/dokumenty/Dalsi_obsah_webu/Vitany_host/mira_eda_arnost.pdf
 
Další pozdrav od našich krajanů z Afriky poslal Bohumil Mášek dnes. Jak výstižně napsal do průvodního textu e-mailu: „Míra s Edou se v Africe nacpávají kobylkami a Arnošt stále žere kuřata v Německu.“
 
A opravdu, zatímco Arnošt je stále v Německu pod Pasovem v ptačím parku s téměř vybitou vysílačkou a na jednom místě, tak Eda a Míra se posouvají v rovníkové Africe níž a níž, přičemž Míra opustil Keňu kolem Nairobi a je v Tanzánii pod Viktoriiným jezerem. Eda se drží stále na hranici mezi Jižním Súdánem, Etiopií a Keňou okolo jezera Turkána.

 

Je zajímavé sledovat, jak se oba čápi posouvají a dle leteckých snímků sledovat, kde se zdržují. Spolu s Bohoušem Máškem se domníváme, že velkou roli na jejich přesunech hrají potravní zdroje a skupiny jednotlivých ptáků. Škoda jen, že vysílačka nemá v sobě zabudovanou i malou kameru a že se nemůžeme do Afriky také „podívat“.

No nic, já řešil puštíka obecného (foto. Taťána Typltová) sraženého autem, labuť s poraněným křídlem v Líních na návsi, s kolegy z Horomyslic pravděpodobně vlakem poraněného muflona na golfu u Dýšiny a samozřejmě papíry.